Scroll Top

Gebelik

Gebelik
Rachel, 27 yaşında | Evli | 30 haftalık gebe | Tam zamanlı çalışan

Hamile olduğumu öğrendiğimde çok heyecanlanmıştım. Gidip bütün kitapları aldım ve bana verilen gebelik takviyelerini düzenli olarak kullandım. Sonra mide bulantıları başladı, kendimi çok kötü hissettim. İş yerinde her şey normalmiş gibi davranmak da çok yorucuydu. Ebeyle (Doktorla) ilk randevumda anemi için hemoglobin düzeyimi kontrol etmek ve bebek için bazı testler gerçekleştirmek amacıyla biraz kan aldılar. Aslında bende anemi yoktu ama değerlerimin sınırda olduğunu, daha fazla demir içeren besin tüketmem gerektiğini söylediler. Birkaç hafta sonra mide bulantısı sorunum ortadan kalktı. Kendimi çok iyi hissediyordum, büyüyen karnımın keyfini çıkarıyordum.

Kendimi iyi hissettiğim ve bebek planlarıyla meşgul olduğum için takviyeleri almadığım zamanlar oluyordu ve bunun önemli olduğunu da düşünmüyordum. Bir süre sonra kendimi giderek daha yorgun hissetmeye başladım. Bunun hamilelikten kaynaklandığını düşünüp mümkün olduğunca dinlenmeye çalıştım ama dinlenmek kesinlikle yetmiyordu. İş yerinde konsantre olmakta zorlanıyordum ama etrafımdakiler şakaya vurup tüm bunların hamilelikten olduğunu söylüyorlardı, ben de hamilelikte böyle hissetmenin normal olduğunu düşünüyordum. İşlerimin takipçisi olmak için daha fazla organize olmaya çalıştım, bir sürü liste yaptım. Bebeğim doğmadan önce arkadaşlarımla mümkün olduğunca çok görüşmek istesem de işten sonra sadece eve gidip dinlenmek istiyordum.

Bir sonraki kontrol randevumda kendimi çok yorgun hissettiğimi söyledim ve ebe (doktor), hemoglobin düzeyimi tekrar ölçtü. Bu kez kesinlikle anemiktim ve belli ki bu, hamilelikte çok yaygın bir durumdu. Aneminin en yaygın nedeni demir yetersizliği olduğundan şu anda demir eksikliği anemisi tedavisi alıyorum. Tedavinin bana çok yardımı oldu, artık iş yerinde daha verimliyim. Kendimi eskisi kadar yorgun hissetmiyorum. Bebeğin gelişi için tekrar heyecanlanmaya başladım ve bebeğimin ihtiyaç duyacağı şeyleri planlayabilecek enerjim var.