Scroll Top

Kronik Böbrek Hastalığı

Eğer kronik böbrek hastalığı (KHB) tanısı aldıysanız, sizde anemi gelişme olasılığı artabilir. Bu anemide demir eksikliğinin de rolü olabilir.

Demir eksikliğinin başlıca semptomlarından biri, aşırı yorgunluk anlamına gelen bitkinliktir. Bitkinlik sorununuz varsa, özellikle yorucu fiziksel aktiviteler yapmamış olsanız dahi fiziksel ve zihinsel açıdan yorgun olduğunuzu hissedebilirsiniz.

Doktorunuzla Konuşun

KBH tanısı aldıysanız doktorunuzla düzenli takip randevularınızın olması muhtemeldir. Bitkin hissediyorsanız ya da solgunluk, halsizlik veya hızlı kalp atışı gibi demir eksikliği semptomlarıyla karşılaşıyorsanız, doktorunuzla semptomlarınız hakkında görüşmek isteyebilirsiniz. Semptomlarınızın neden kaynaklandığını tespit edebilmesi amacıyla doktorunuzun ihtiyaç duyabileceği bilgileri önceden düşünmeniz, ziyareti verimli şekilde kullanabilmek için yararlı olacaktır. Ayrıca sormak istediğiniz soruları da önceden hazırlayabilirsiniz.

Tedavi Seçenekleri

Doktorunuz demir düzeyinizi test ettikten sonra sizin için en uygun tedaviye karar verecektir. Tedavi kararı demir eksikliği düzeyine bağlı olacaktır. Beslenme tarzınızla nasıl daha fazla demir alabileceğiniz ve/veya demir düzeyinizi iyileştirecek ilaçlar konusunda doktorunuza başvurunuz.