Scroll Top

Ağır Adet Kanaması

Ağır Adet Kanaması
Emily, 32 yaşında | Nişanlı | Uzman

Üniversitede okuduğum dönemde, aniden ayağa kalktığımda başım dönmeye başlardı. Annem bana birkaç takviye verdi. Ders çalışmak ve arkadaşlarımla görüşmek beni yorduğu için başımın döndüğünü, bu takviyelerin bana yardımcı olacağını sanıyordum. Birkaç yıl sonra, iş yerinde terfi aldığımda başımın dönmesi iyice kötüleşti. Bazen bayılmamak için kalktıktan sonra tekrar yerime oturmam gerekiyordu. Başım ağrıyordu, sürekli çok yorgundum. Yorgunluk yüzünden arkadaşlarımla dışarı çıkamıyordum. Nişanlım, eskisinden daha huysuz olduğumu söyledi. Yeni işimde uzun saatler boyunca çalışmam gerekiyor ve endişelerim yüzünden uyumakta zorlanıyorum. Bu belirtilerin hayatımın karmaşasından kaynaklandığını düşünüyorum.

Yorgunluğum konusunda bir arkadaşımla konuşana kadar adet düzenimin oldukça sıra dışı olduğunu fark etmemiştim. Adetimin bu kadar uzun sürmesine, ped değiştirmek için gece yarısı kalkmam gerekmesine çok şaşırmıştı. En çok adet döneminde yorgun olduğumu ve başımın döndüğünü fark ettim, adetlerimin beni etkiliyor olabileceğini düşünmeye başladım.

Beni en çok rahatsız eden şey yorgunluktu. Dünya bir sis perdesinin ardında gibiydi, konsantre olamıyordum. Bazen iş yerinde bile uyanık kalmak için mücadele etmem gerekiyordu. Hafta sonu uyuduğumda kendimi biraz daha iyi hissediyordum ama uzun süre yatakta kalmanın da pek faydası olmuyordu. Fotoğrafçılığı seviyorum. Dışarı çıkıp fotoğraf çektiğimde ya da bir sergiye gittiğimde stresim azalıyordu ama o zaman da akşamları bir şey yapamayacak kadar yorgun oluyordum.

Düğünüm yaklaştıkça artık her gün bu kadar çabalayamayacağımı fark ettim ve doktora gittim. Kendimi bu kadar yorgun hissetmemin nedeninin adetlerim ve buna bağlı demir kaybı olabileceğini söyledi. Anemi ve demir düzeylerinin kontrol edilmesi için kan testi yaptırdım. Test sonuçları, yoğun adetlerim nedeniyle demir eksikliği anemisi olduğumu ortaya koydu. Doktor tedaviyi başlattı, şimdiden kendimi daha iyi hissediyorum. Artık istediğim her şeyi yapacak enerjimin olacağını, düğünümün ve kocamla geçireceğim zamanın tadını çıkaracağımı umuyorum!