Scroll Top

Doğum Sonrası – Emzirme

Doğum sonrası – Emzirme
Claudia, 33 yaşında | İkinci bebek | Evli

İkinci doğum çok daha zordu. Hamileliğim fena değildi ama hem küçük bir çocukla hem de büyüyen karnımla baş etmek zordu. Daha en başta hafif anemiktim, bu nedenle mümkün olduğunca takviye kullandım. Bebek doğduktan sonra uykusuzluğa rağmen enerjimin bir kısmını geri kazanacağımı sanıyordum.

İlk bebeğimi 6. aya kadar emzirmiştim. Başlangıçta zordu ama sonrasında iyi olmuştu. İkinci kez de başarılı olacağımı, deneyimli olduğum için daha kolay olacağını düşünmüştüm. Hastaneden döndüğümüzde kendimi bitkin hissediyordum. İlk seferinde bu kadar kötü olmadığını düşündüğümü hatırlıyorum ama o zamanki kadar dinlenemediğim için olduğunu sanmıştım. Başlangıçta sütüm iyiydi. Zamanla bebek daha fazla süt emmek, daha sık beslenmek istemeye başladı ama ben yeterince süt üretemediğimi hissediyordum. Çok yalnızdım, yanlış bedende gibiydim. Küçük çocuğuma kızıyor, kocama hiçbir neden yokken sinirleniyordum. Bir gece pes ettim ve biraz dinlenebilmek için kocamdan bebeği biberonla beslemesini istedim. Mümkün olduğunca uzun süre emzirmek istiyordum ama gücüm yoktu, uykudan başka bir şey düşünemiyordum.

Emzirmeye devam ettim, çok yoğun olduğumda da (özellikle kocam işe geri döndüğünde) biberon kullandım. Bu dönemde emzirmeye devam edemeyeceksem bebeğim için en iyi seçeneğin ne olduğu konusunda da doktorumla konuştum. Doktor, anemi ve demir düzeylerinin kontrol edilmesi için bazı kan testleri yapılmasını önerdi. Sonuçlar bende demir eksikliği anemisi olduğunu ortaya koydu. Bu da muhtemelen bitkinliğe yol açıyordu ve süt üretimimi etkiliyordu. Şu anda tedavi alıyorum ve kendimi daha iyi hissediyorum. Ayrıca emzirmeye devam edecek enerjim de var. Kendimi nasıl hissettiğimi doktoruma anlattığım ve tedaviye başladığım için mutluyum. Bebeğimi 6. ayına kadar emzirmeye devam edebileceğim için teşekkür ederim.