Scroll Top

Kronik Kalp Yetmezliği

Kalp yetmezliği kalbinizin zayıflaması ya da hasar görmesi nedeniyle vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kanın tamamını artık pompalayamaması anlamına gelir.

Kronik kalp yetmezliği kendinizi sürekli yorgun hissetmenize ya da önceden olduğundan daha fazla nefessiz kalmanıza yol açabilir. Bu semptomlar kısmen demir eksikliğine bağlı olabilir.

Doktorunuzla Konuşun

Kronik kalp yetmezliği tanısı aldıysanız, kullandığınız kalp ilaçlarının ne düzeyde etki ettiğini görmek için doktorunuzla takip randevularınız olacaktır. Karşılaştığınız diğer semptomları doktorunuzla görüşmek için bu randevulardan yararlanabilir ya da yeterince zamanınız olması için ayrı bir randevu alabilirsiniz. Sormak istediğiniz soruları unutmamak için önceden notlar alın. Bu sayede doktorunuzun ihtiyaç duyabileceği tüm bilgilere sahip olursunuz. Demir düzeyinizi ölçmek için kan testi yapılabilir. Kan testleri ve sonuçların ne anlama geldiği hakkında ayrıntılı bilgi almak için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

Tedavi Seçenekleri

Doktorunuz demir düzeyinizi test ettikten sonra sizin için en uygun tedaviye karar verecektir. Tedavi kararı demir eksikliği düzeyine bağlı olacaktır. Beslenme tarzınızla nasıl daha fazla demir alabileceğiniz ve/veya demir düzeyinizi iyileştirecek ilaçlar konusunda öneriler alabilirsiniz. Farklı tedavi seçeneklerine ve beslenme yoluyla daha fazla demir alımına ilişkin ayrıntılı bilgilere aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.