Scroll Top

İnflamatuvar Bağırsak Hastalığı

Herhangi bir tür İBH tanınız varsa demir eksikliği riski altındasınız demektir. İBH’li hastaların %36-%76’sında demir eksikliği anemisi vardır. DEA riski hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Demir eksikliği semptomları vücudunuzun pek çok bölgesini etkileyebilir. Bu semptomların yalnızca biri ya da aynı anda birden fazlası görülebilir. Demir eksikliği belirtilerini inceleyin.

Doktorunuzla Konuşun

İBH tanısı aldıysanız, takip ziyaretleri için doktorunuzla düzenli olarak görüşme ihtimaliniz yüksektir. Bitkinlik hissediyorsanız ya da solgunluk, halsizlik veya hızlı kalp atışı gibi demir eksikliğinin diğer semptomlarıyla karşılaşıyorsanız, doktorunuzla semptomlarınız ve demir eksikliği konusunda görüşmek isteyebilirsiniz. Semptomlarınıza nelerin neden olduğunu tespit edebilmesi için doktorunuzun ihtiyaç duyabileceği bilgileri önceden düşünmeniz yararlı olacaktır. Doktorunuz, demir durumunu iyileştirmeye yönelik tedavi önerisinde bulunmadan önce demir durumunu belirlemek için kan testleri isteyebilir.

Tedavi Seçenekleri

Doktorunuz demir düzeyinizi test ettikten sonra sizin için en uygun tedaviye karar verecektir. Tedavi kararı demir eksikliği düzeyine bağlı olacaktır. Beslenme tarzınızla nasıl daha fazla demir alabileceğiniz ve/veya demir düzeyinizi iyileştirecek ilaçlar konusunda öneriler alabilirsiniz. Farklı tedavi seçeneklerine ve beslenme yoluyla daha fazla demir alımına ilişkin ayrıntılı bilgilere aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.