Scroll Top

Enerji Kaybı

Demir eksikliğinin semptomlarından biri de, enerji kaybıdır.

Günümüzde yorgunluk, kişinin yaşamını doğrudan etkileyen en önemli şikayetlerden biridir. Yorgunluk şikayeti, beslenme, uyku, egzersiz / hareket ve çevresel stres faktörleri ile doğrudan bağlantılı olabilir. Yorgunluğa eşlik eden diğer şikayetler birlikte değerlendirildiğinde, viral hastalıklar, otoimmün hastalıklar, romatizmal hastalıklar, anemi ve demir eksikliği ile birlikte, çeşitli mineral ve vitamin eksiklikleri de yorgunluk nedeni olarak tanılanabilir. Yorgunluk şikayetiniz hakkında doktorunuzla konuşurken, belirtileri not etmeniz ve sormak istediğiniz soruları planlamanız, nedeninin anlaşılmasına yardımcı olacaktır. Planlamanıza yardımcı olmak üzere Doktorunuzla Konuşun içeriğimize göz atabilirsiniz.

Avrupa Demir Eksikliği Araştırması’na göre, Anemi hastalarının yüzde 79’unda belirtilen ilk semptom, yorgunluk ve bitkinliktir.¹ Doktorunuzun değerlendirmesi sonucu evet, siz de bir çok insan gibi demir eksikliğinden muzdarip olabilirsiniz veya anemi hastası olarak teşhis edilebilirsiniz. Demir eksikliği anemisi, yorgunluk, bitkinlik veya halsizlikle birlikte, dikkat dağınıklığı ve aynı zamanda üretkenliğin düşüş nedenlerinden biri olarak da belirlenmiştir.

Halk arasında yaygın olarak yorgunluk, gün boyunca yorucu bir aktivitede bulunmanın sonrasında görülen bir rahatsızlık olarak tanımlanır. Daha anlaşılır bir ifade ile, o gün çok çalışmış olabiliriz ve eve döndüğümüzde kendimizi yorgun hissedebiliriz. Yemekten sonra üzerimize “tatlı bir yorgunluk” çöker ve bu durum çok da şikayet edilebilecek bir durum gibi görünmez. Ancak bu durum kronik hale geldiğinde, sorun “bitkinlik” olarak tanımlanır ve özellikle yorucu fiziksel aktivite yapmamış olsanız dahi, yorgun olduğunuzu, enerjinizin olmadığını hissedebilirsiniz. ² Bu durum, artık bir sorun olduğunu göstermeye başlar çünkü artık yorgunluk nedeniyle performans düşüşleri yaşayabilir ve devamlı olması durumunda da çok çeşitli hastalıklara davetiye çıkartabiliriz. Yorgunluk ve bitkinlik arasındaki farkları ayrıntılı olarak incelemek isterseniz şu içeriğimize de göz atın: Hissettiğiniz Sadece Biraz Yorgunluktan Fazlası mı?

Demir eksikliği ve yorgunluk arasındaki ilişkiyi araştırmak üzere yapılan bir çalışmada³, demir eksikliği anemisinin Sri Lanka’daki bir çay toplama istasyonunda çalışan işçilerin üretkenliği üzerindeki etkileri incelenmiştir. Buna göre, günlük toplanan çay miktarı, demir takviyesi veya plasebo tedavisinden önce ve sonra olarak incelendi. Bir aylık tedaviden sonra hemoglobin konsantrasyonu demir takviyesi ile artmış olduğunda önemli ölçüde daha fazla çay toplandığı belirlenmiştir. Anemik deneklerin fiziksel aktivite seviyeleri de tedaviden önce ve sonra kaydedildi. Üç haftanın ardından, bu seviyeler demir ile tedavi edilenlerde, plasebo ile tedavi edilen deneklerden önemli ölçüde daha yüksek olarak belirlendi. Çalışma ayrıca, özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki demir eksikliğinin ekonomik sonuçlarını da göstermektedir.

Yorgunluk şikayetiniz uzun süredir devam ediyorsa, gün içinde enerjinizin düşüklüğünden rahatsızsanız artık yorgunlukla daha fazla mücadele etmeden nedenini öğrenmenin zamanı gelmiştir.